| | Quality-sarjan kirjat sopivat vaativan käyttäjän tarpeisiin. Aiheet käydään läpi perusteellisesti selkeyttä unohtamatta. |
Kirja-arvosteluKokeneiden kirjailijakonkareiden Peter Nortonin ja John Paul Muellerin Windows XP edustaa tietotekniikkaopusten raskaampaa osastoa - se on suunnattu keskitasoisille ja kokeneille käyttäjille. Lähestymistavaltaan teos noudattaa klassista käsikirjatyyliä, jossa asioita käsitellään melko ominaisuuskeskeisesti.
Lukija saakin yleisellä tasolla käsityksen Windows XP:n anatomian eri osa-alueista: arkkitehtuuria, rekistereitä ja tiedostojärjestelmää käsitellään useamman luvun verran. Tekninen ymmärrys tuo syvyyttä käytännön ohjeille, jotka ulottuvat perusasetuksista aina tehokäytön tekniikoihin. Huomiota saavat järjestelmän mukauttaminen, suorituskyvyn optimointi, laitteiston kokoonpano sekä mobiilin ulottuvuuden mukanaan tuomat erityispiirteet. Verkkokäyttöä ja yhteyksien muodostamista kuvataan kohtlaisen kattavasti, samoin järjestelmän suojausasetuksia. Kotikäyttäjää miellyttää se, että esille on tuotu myös Windows XP:n vahvat multimediaominaisuudet ja peleihin liittyvät kysymykset.
Kirjoittajat ovat ottaneet vianmäärityksen problematiikan vakavasti, sillä ohjelmisto- ja laitteisto-ongelmien ratkomiselle on pyhitetty oma kappaleensa kirjan lopusta. Myös vanhojen dospohjaisten ohjelmien vaatimat erityisasetukset on käsitelty.
Teoksen ansioihin luettakoon kokemukseen perustuvat vinkit, jotka valaisevat eri osuvasti periaatteiden ja käytännön välistä eroa. Erityisen ilahduttavaa on se, että kirjoittajat eivät ole nielleet Microsoftin suitsutusta kritiikittömästi. Käyttöjärjestelmän virheet myönnetään reilusti, ja avuksi tarjotaan ohjeita ongelmien kiertämiseksi. Kuvitus Ja kieliasu ovat pääosin kunnossa, tekstissä häiritsee ainoastaan jatkuvasti viljelty amerikkalaistyylinen suora puhuttelu.
Käsikirjamaisuuden etuna on se, että tietoja voi soveltaa niin edistynyt harrastajakuin teknisemmin orientoitunut järjestelmän ylläpitäjäkin. Kohderyhmäänsä opus palvelee moitteettomasti, mutta aloittelijan tai kapeammista ertyistarpeista kiinnostuneen kannattaa harkita helppokäyttöisempää pikaopasta.
- Tietokone 9/2002
|